Forum Hyundai Tucson Club Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ULEI CUTIE DE VITEZA

3 participanți

In jos

ULEI CUTIE DE VITEZA Empty ULEI CUTIE DE VITEZA

Mesaj Scris de Nino Niconne Joi Feb 04, 2021 9:50 pm

Deci ,eu la vechea masina un Vw Passat schimb automat trebuia sa schimb la 60000...ceea ce mi se pare rezonabil.Insa ceea ce spun cei de la Hyundai este ca pentru cutie automata se schimba la 100 de mii iar pentru cutie manuala la 120 de mii,ceea ce mi se pare cam mult.Deci astia sunt parametrii.La orice cutie de viteze trebuie schimbat uleiul....la orice cutie repet.
Mai jos un extras din biblia tucsoniana...ce-i drept scrisa in ìtaliana dar se intelege ideea.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nino Niconne
Nino Niconne
Admin
Admin

Mesaje : 184
Data de înscriere : 02/02/2021

https://tucsonclub.forumattivo.com

Sus In jos

ULEI CUTIE DE VITEZA Empty Re: ULEI CUTIE DE VITEZA

Mesaj Scris de bajenarucris Sam Iun 26, 2021 8:21 am

salutare tuturor,cine a schimbat uleiul in cutiea automata/cost?pareri inaonte si dupa /km ?
eu am 135k si am fost la service tiriac brasov si mi s-a zis ca nu se schimba uleiul in cutie !!!!

bajenarucris
Vizitator
Vizitator

Mesaje : 7
Data de înscriere : 13/06/2021
Varsta : 47

violaknight și Mihaiu apreciază acest mesaj

Sus In jos

ULEI CUTIE DE VITEZA Empty Re: ULEI CUTIE DE VITEZA

Mesaj Scris de bajenarucris Vin Sept 24, 2021 4:56 pm

buna ziua tuturor,
azi am schimbat uleiul in cutia de viteze si in diferential(137000km),operatiune executata la service hyundai tiriac brasov,ulei cutie cusco mission made in japan si in diferential 75W80,total operatiune 1600 lei

bajenarucris
Vizitator
Vizitator

Mesaje : 7
Data de înscriere : 13/06/2021
Varsta : 47

Nino Niconne apreciază acest mesaj

Sus In jos

ULEI CUTIE DE VITEZA Empty Re: ULEI CUTIE DE VITEZA

Mesaj Scris de Nino Niconne Sam Sept 25, 2021 7:40 pm

bajenarucris a scris:buna ziua tuturor,
azi am schimbat uleiul in cutia de viteze si in diferential(137000km),operatiune executata la service hyundai tiriac brasov,ulei cutie cusco mission made in japan si in diferential 75W80,total operatiune 1600 lei


Ne spui și detaliile mașinii?An ,motorizare,tip cutie de viteze.
Nino Niconne
Nino Niconne
Admin
Admin

Mesaje : 184
Data de înscriere : 02/02/2021

https://tucsonclub.forumattivo.com

Gabriel73 apreciază acest mesaj

Sus In jos

ULEI CUTIE DE VITEZA Empty La fel și în Germania. An fab. 2016 , 2.0 l , 185cp ,AWD , Diesel. Deși este un Service Hyundai, totuși am plecat de acolo cu o mare îndoială și de atunci tot întreb pe unde apuc dacă se schimbă uleiul la cutia automată și nimeni nu pare să știe .

Mesaj Scris de violaknight Dum Feb 11, 2024 3:40 pm

bajenarucris a scris:salutare tuturor,cine a schimbat uleiul in cutiea automata/cost?pareri inaonte si dupa /km ?
eu am 135k si am fost la service tiriac brasov si mi s-a zis ca nu se schimba uleiul in cutie !!!!



Și eu tot întreb în toate părțile, chiar și aici în Germania primit un răspuns asemănător de la Service Hyundai dar mi-e greu să cred așa ceva. Nici în cartea tehnică a mașinii nu e menționat nici o informație despre schimbul uleiului la cutia automată. În România am întrebat la Hyundai (Timișoara) nici ăia nu știau care e treaba.
Dacă are cineva informații clare și exacte..va rog să împărtășiți.
Mulțumesc.

violaknight
Vizitator
Vizitator

Mesaje : 1
Data de înscriere : 11/08/2021
Varsta : 46

Nino Niconne apreciază acest mesaj

Sus In jos

ULEI CUTIE DE VITEZA Empty Re: ULEI CUTIE DE VITEZA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum